Klima tipleri nelerdir?
 
Klima cihazlarını merkezi ve bireysel cihazlar olarak ikiye ayırabiliriz .
1 – BİREYSEL CİHAZLAR :
Bireysel cihazları ise; split tip klimalarpaket tip klimalar ve pencere tipi klimalar olmak üzere üçe ayırabiliriz
Split Tip Klimalar
İki ya da daha çok sistem içerisine yerleştirilen soğutma sistemi malzemeleri ile “split tip klima” oluşur. Oluşum bakımından birer adet dış veya iç üniteden oluşur. Çalışma şekli olarak ise , soğutma modunda cihaz içindeki akışkan bir sıvı sayesinde içerinin ısısı alınarak dışarıya dış ünite vasıtasıyla atılır.
Bu durumun sonucunda içeri eskisine göre soğuk bir havaya sahip olur . Aynı şekilde ısıtma modunda ise iç ortam içersindeki soğuk hava alınarak dışarıya dış ünite yoluyla bırakılır ve içerisi ısınır .
Çeşit olarak beş ayrı çeşidi vardır. Bunlar; Salon tipi, yer – tavan tipi, duvar tipi, kanal / gizli tavan tipi ve kaset tipi olmak üzere beş başlık altında toplanır. Ayriyeten split tip klimalarda bulunduğu ortamının havasını temizleme, nem alma ve uzaktan kumanda gibi özelliklere sahip modelleri de mevcuttur.
Günümüzde Split tip klimalar modernleşme, konfor ve ekonomiyi bir araya getiren özellikler sonucu popülerliğini artırmıştır.
Paket Tip Klimalar Paket tip klimalar ise yapı olarak ikiye ayrılır;
Düşey – Yatay Tip Paket Klimalar 
Paket tip klimaları ise iki ayrı başlık altında inceleyebiliriz. Genellikle kısa kanallar kullanır ve homojen havayı daha çabuk dağıtırlar. Bazı durumlarda ise iç bağlantıyı dış bağlantıya çevirebilir ve bu sayede içeriye (ortama) taze hava verebilirler.
Çatı Tipi Paket Klimalar
Bu tip klimalar genellikle tiyatro, sinema, alışveriş merkezleri ve mahalleler gibi büyük alanlarda kullanılır. Gidiş ve geliş yönlü kanalları ile ortam konforluğunu sağlar.
Pencere Tipi Klimalar
Bu klima modeli ilk klima modelidir. Küçük bir kutu şeklinde monte edilir. Klimanın gözle görünen ve gözle görünmeyen kısım olarak iki kısmı vardır. Elektriği çok harcadığı için son yıllarda pek tercih edilmemektedir.

Bir cevap yazın